Lietuvoje turime šiokią tokią demografinę ir socialinę problemą. Nemaža dalis mūsų darbo rinkos dalyvių yra labai pažeidžiami. Tas pažeidžiamumas reiškia, kad darbingo amžiaus žmonės turi tik siauro profilio kvalifikaciją ir nori/mano, kad gali dirbti tik labai panašius darbus. Dėl šios priežasties jie yra labai priklausomi nuo savo darbdavių. Ir apskritai, mūsų šalyje posakis „netekti darbo“ tolygus pasaulio pabaigai, o taip tikrai nėra. XXI Amžiuje tikrai galima išmokti visko. Nesunkiai. Jūs galite veikti ką tik norite ir iš to pragyventi. Nebūtina būti įsikibus nemėgstamo ar pabodusio darbo. Štai kelios sritys ir patarimai, kaip lengvai persikvalifikuoti į kitą darbą ir tapti patrauklesniems darbo rinkoje!

Kompiuterinis raštingumas – viso ko pagrindas

Tie, kas sako, jog sunku išmokti naudotis kompiuteriu, tiesiog ieško pasiteisinimo skųstis. Tai daryti tikrai nėra sunku. Patikėkite, milijardų vertos kompiuterių kompanijos tokius pinigus uždirbo ne dėl to, kad sukurtų kažką, kuo neįmanoma naudotis. Viskas yra įmanoma ir nepriklausomai nuo jūsų amžiaus galite prisijungti prie nemokamų kursų internete, bibliotekoje ar kitose vietose ir greitai išmokti naudotis kompiuteriu.

Nors išmokti montuoti filmus ar kurti programas nebūtina, tačiau Microsoft Office (Word, Excel, Powerpoint) žinios yra būtinos. Mokytis dirbti jomis yra lengva, nes internete pilna nemokamų kursų. Nemokėdami šių dalykų būsite absoliučiai neįdomūs darbdaviams ir galėsite dirbti tik sunkų, fizinį, dažniausiai prasčiau apmokamą darbą. Tikrai neimponuojame, kad toks darbas – prastas ar netinkamas, bet norime pasakyti, kad mokėdami dirbti kompiuteriu iš karto turėsite daugiau pasirinkimų.

Išmokite ieškoti informacijos ir tapkite pasiekiami socialiniuose tinkluose

Jeigu šiuo metu „nedraugaujate“ su kompiuteriais, pats laikas draugystę pakelti į aukštesnį lygmenį, nes šiuo metu be kompiuterio – nė iš vietos. Užsiregistruokite socialiniuose tinkluose, prisijunkite prie įvairių DIY, darbo ieškančių žmonių, freelancer‘ių ir kitų, panašių bendruomenių. Taip ne tik, kad matysite tendencijas, kurios vyrauja, bet ir galėsite dalintis žiniomis su kitais bendraminčiais. Tai padės greičiau tobulėti bei nešvaistyti laiko veltui ir pasinaudoti galimybėmis.

Nenuvertinkite savęs

Šis patarimas nėra per daug susijęs su įgūdžiais. Jis daugiau orientuotas į psichologiją bei motyvacinę pusę. Nenuneigsite, kad motyvacija svarbu. Stabilumas – taip pat. Todėl iš vienos pusės norisi dirbti tai, kas būtų smagu, tačiau neretai sunku atsisveikinti su nemėgstamu darbu vien dėl to, kad tai yra užtikrintos pajamos.

Negalvokite, kad dabar esate būtent vienintelėje Žemės vietoje, kur galite uždirbti. Taip nėra. Nepriklausomai nuo to, kiek daug mokslų baigėte ar kiek kompetencijų turite, pasak statistikos, kiekvienas žmogus gali sėkmingai save realizuoti bent 3 arba 4 skirtingose profesijose. Nenurašykite savęs ir savo galimybių. Tikrai yra už jus kvailesnių žmonių, kurie dirba geresnius darbus.

Kūryba – kiekvienam tinkanti veikla

Kurti galime kiekvienas. Nesvarbu ar tai bus rūbai, portretai, anekdotai, baldai ar kažkas kito – kūryba gali būti visų mūsų motina maitintoja. Tikrai bus nesunku išgryninti tą kūrybos sritį, kuri jums tinka labiausiai. Geriausia bus pradėti nuo sąrašo sudarymo. Sąrašą padalinkite į dvi dalis – tai, kas jums patinka ir tai, kas jums sekasi. Reitinguokite viską nuo labiausiai patinkančio iki mažiausiai patinkančio, bet to, ką norėtumėte veikti.

Galiausiai turėtumėte rasti optimalų variantą ir sprendimą. Na, o po to didelio mokslo nereikia. Tarkime mokėjimo ir noro santykiu jums labiausiai tiko siuvimas. Pasižiūrite, kiek kainuoja siuvimo mašinos Varle.lt internetinėje parduotuvėje, surandate patikimą medžiagų tiekėją ir galite nesunkiai pradėti naują veiklą tiesiog iš namų.

Kritiškai vertinkite informaciją

Stipriems verslams bei tikrai savo srityje atsidūrusiam žmogui nėra baisios jokios krizės ar dabar aktualios pandemijos. Taip, jos tikrai gali pristabdyti augimą ar sulėtinti plėtrą, bet sužlugdyti tikrai nepavyks. Jeigu esate užsispyrę, atsakingi ir nuolat bandote judėti į priekį, jums tikrai nenutiks nieko blogo. Nesvarbu, kad truputį nepasiseka, pasistenkite blokuoti kritikuojančią informaciją.

Raskite finansavimo galimybes

Bent jau COVID-19 metu valstybė siūlė net iki 6,95 tūkst. eurų dydžio subsidijas (negrąžintiną paramą) individualią veiklą vykdantiems žmonėms, kurie nori persikvalifikuoti. Tokios galimybės yra prieinamos kiekvienam iš mūsų ir todėl jomis nepasinaudoti būtų liūdna.

Išmokite naują kalbą

Nauja kalba atvers galimybes dirbti vertėju, rašytoju ir bene bet kokį kitokį darbą svečioje šalyje. Lietuvoje labiausiai verta mokytis: vokiečių, prancūzų, švedų, norvegų ir be abejo anglų arba rusų kalbas. Jos turi didžiausią ekonominę vertę Lietuvos darbo rinkoje.